Wojna domowa i reżim Franco


Strona główna -> Hiszpania -> Wojna domowa i reżim Franco
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Jak większość krajów europejskich tak i Hiszpania przeżywała swój trudny okres, przypadający na lata 1936-1939, kiedy to w wyniku nieporozumień politycznych miała miejsce wojna domowa. Były to początki młodej wówczas jeszcze republiki, kiedy walczyły o wpływy różne frakcje polityczne.


Wojna domowa w Hiszpanii pochłonęła 400 tysięcy ofiar ludności cywilnej

Sytuacja polityczna

Kiedy pod koniec istnienia hiszpańskiej monarchii za panowania króla Alfonsa XIII w wyniku niegospodarności doszło do wielkiego kryzysu gospodarczego, niezadowolony lud zaczął się buntować przeciwko władzy. Sama Hiszpania stała się po latach kolonialnych ekspansji krajem słabym, a dodatkowo wielki kryzys, liczne wojny i bunty podzieliły go też politycznie. Efektem było wymuszenie zrzeczenia się tronu przez króla Alfonsa XIII i formalne ogłoszenie II Republiki Hiszpańskiej. Nie był to jednak koniec problemów, bowiem niestabilny i rozczłonkowany politycznie naród nie mógł się zdecydować, jaką opcję polityczną chce dopuścić do władzy. W efekcie rząd zmieniał się aż 28 razy w okresie pięciu lat, co z pewnością nie przyczyniało się do umacniania pozycji kraju. Poza tym republikańska władza doprowadziła do wielu reform, które znacznie osłabiły frakcje katolickie i konserwatywne. W konsekwencji w 1936 roku doszło do starcia dwóch najbardziej dominujących ideologii, które reprezentowali zwolennicy rządu republikańskiego z Frontu Ludowego oraz poplecznicy generała Franco. Rok ten zapoczątkował wybuch trzyletniej wojny domowej.

Generał Francisco Franco

Generał Franco Francisco urodził się w 1882 roku w Ferrol. W rzeczywistości nazywał się w dużym skrócie Francisco Franco y Bahamonde. Zasłynął jako zdolny i zdecydowany polityk. Należał też do najmłodszych w historii oficerów, bowiem stopień majora uzyskał już w wieku 23 lat. W 1923 objął dowództwo legii cudzoziemskiej najpierw jako podpułkownik, a następnie pułkownik, by w wieku 34 lat zostać generałem brygady. Po latach udziału w różnych bitwach tuż przed hiszpańską wojną domową piastował stanowisko szefa sztabu generalnego armii hiszpańskiej. Znany był też z poglądów faszystowskich, które zapewniły mu uznanie Hitlera podczas II wojny światowej. Pozwoliły też zachować neutralność kraju. Po objęciu władzy został przywódcą partii Falanga, przekształconej w Ruch Narodowy Tradycjonalnej Falangi Hiszpańskiej i JONS. Po zakończeniu wojny domowej Franco ogłosił się dożywotnim regentem, a po przywróceniu monarchii katolickiej w 1947 roku sprawował tę funkcję czynnie z zastrzeżeniem, że król będzie wybrany dopiero po jego śmierci. Funkcję sprawował faktycznie do śmierci w 1975 roku, chociaż ze stanowiska szefa rządu ustąpił dwa lata wcześniej. Franco Rządził Hiszpanią przez 36 lat

Wojna domowa

Impulsem do wybuchu wojny domowej było jedno wydarzenie - zamordowanie 12 lipca 1936 roku przez prawicową bojówkę oficera policji Jose Castillo. W odwecie republikanie zabili przywódcę opozycji Jose Calvo Sotelo. W wyniku tych wydarzeń 17 lipca 1936 roku doszło do przewrotu, w czasie którego spiskowcy opanowali Maroko, Kadyks, Baleary, Sewillę, Wyspy Kanaryjskie oraz północną Hiszpanię. Dowódca był przebywający na emigracji, gen. Jose Sanjuro, który trzy dni później zginął w katastrofie lotniczej. Liczba buntowników wynosiła około 40 tysięcy. Przywództwo zostało podzielone pomiędzy gen. Emilio Molę (na północy) i gen. Francisco Franco (na południu). Po zdobyciu miesiąc później Badajoz obie części połączyły się. 21 września 1936 roku gen. Francisco Franco został szefem nacjonalistycznego rządu. Niestety pomimo kilku prób nie udało mu się zdobyć Madrytu, jednak stosował okrutne metody walki, w tym naloty bombowe. Do najznamienitszych wydarzeń zalicza się zrównanie z ziemią miasta Guernica, co zostało uwiecznione na obrazie Pabla Picassa. Walki trwały do 1 kwietnia 1939 roku, kiedy to poddały się ostatnie siły republikańskie. W tym czasie walczono ze zmiennym skutkiem o Saragossę, Teruel, Aragonię, Walencję, odbyła się największa w tej wojnie bitwa nad Ebro, po której zdobyto Katalonie i Barcelonę. 28 marca w wyniku zdrady 1939 roku skapitulował Madryt, a dzień później Walencja. W tym czasie rząd republikański był już na emigracji. Wielka Brytania i Francja rządy Franco uznały za legalne 27 lutego 1939 roku.

Wnioski

Wojna domowa w Hiszpanii pochłonęła aż 600 tysięcy ofiar – 200 tysięcy żołnierzy, z czego 90 tysięcy nacjonalistów zginęło w walce. W wyniku chorób, głodu i mordów zginęło 400 tysięcy cywilów. Wielu z nich w wyniku powojennych czystek. Kolejne 500 tysięcy Hiszpanów wyemigrowało z powodów politycznych. Z uwagi na wspieranie wojny domowej przez Włochów i Niemców oraz po stronie republikanów przez Rosję zginęli też obywatele tych narodowości. W wojnę zaangażowana była również Austria. Osłabiona gospodarczo i politycznie Hiszpania została dodatkowo okaleczona, spustoszona i wyniszczona przez walki. Szczególnie zaznaczyły się prześladowania wobec cywilów, uznawanych za popleczników strony przeciwnej. Nacjonaliści gnębili republikanów, a republikanie terroryzowali nacjonalistów. Zamordowano wielu przedstawicieli inteligencji, ale także zakonników i księży. Konsekwencją była też dyktatura generała Franco, sprawowana do 1975 roku.

Rządy Franco

Generał Francisco Franco objął oficjalnie przywództwo rządu hiszpańskiego w 1939 roku. Od początku prowadził je silną ręką stosując różne metody dyskryminacji i prześladowań wobec przeciwników politycznych. Do najbardziej znamiennych zalicza się wykonywanie wyroków śmierci bez procesu, tortury podczas przesłuchań, bezterminowe więzienie, procesy bez obrońcy, a nawet ingerowanie w życie prywatne w formie wydawania tzw. wilczych biletów, które uniemożliwiały znalezienie pracy, a także niezwykle ekstremalne odbieranie rodzinom dzieci, umieszczanie ich w placówkach pod innymi nazwiskami i zacieranie śladów ich istnienia. Dzięki temu Franco eliminował polityczną konkurencję, która była po prostu zastraszona, albo z braku środków trafiała na ulicę. Na plus dyktatury można zaliczyć to, że postawiła ona gospodarkę hiszpańską na nogi, co do dziś określa się jako hiszpański cud gospodarczy.



Hiszpania - miasta

Alicante Barcelona Bilbao Caceres Gijon Granada Kordoba Las Palmas de Gran Canaria
Madryt Malaga Murcja Palma de Mallorca Pampeluna Santiago de Compostela Saragossa Segowia
Sewilla Toledo Valladolid Vigo Walencja


Hiszpania - co warto wiedzieć



Hiszpania - Ciekawostki o Hiszpanii Ciekawostki o Hiszpanii
Hiszpania uchodzi w Unii Europejskiej za najbardziej suche i gorące państwo. Latem ...
Hiszpania - Tradycje w Hiszpanii Tradycje w Hiszpanii
Sylwester w Hiszpanii, czyli „Nochevieja”, po polsku Stara Noc, do godziny 24.00 ...
Hiszpania - Kuchnia Hiszpańska Kuchnia Hiszpańska
Hiszpania ma dostęp do Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, dzięki ...
Hiszpania - Święta w Hiszpanii Święta w Hiszpanii
Hiszpańskie święta narodowe i ich obchody to idealny sposób poznania ...
Hiszpania - Flamenco Flamenco
Flamenco nie należy to zwykłych gatunków muzycznych, ale jest sztuką, ...
Hiszpania - Najczęściej odwiedzane miasta przez klientów Ryanair Najczęściej odwiedzane miasta przez klientów Ryanair
Hiszpania - Sjesta Sjesta
Pojęcie sjesty nie jest nam obce pomimo, że rozumiemy je nieco inaczej niż ...
Hiszpania - Cyganie w Hiszpanii Cyganie w Hiszpanii
Indie, Hiszpania, Cyganie, flamenco – co łączy te wszystkie elementy? ...
Hiszpania - Hiszpańskie wina Hiszpańskie wina
Hiszpania to jeden z trzech największych europejskich producentów wina. Chyba ...
Hiszpania - Najpiękniejsze jaskinie Europy Najpiękniejsze jaskinie Europy
Europa należy do starych kontynentów, a chociaż jest terytorialnie mała i ...
Hiszpania - Podział administracyjny Hiszpanii Podział administracyjny Hiszpanii
Hiszpania to kraj obejmujący swoim terytorium prawie cały Półwysep ...
Hiszpania - Wielki Tydzień w Hiszpanii Wielki Tydzień w Hiszpanii
Hiszpania znana jest jako kraj katolicki i nawet jej XVI-wieczne korzenie związane są ...
Hiszpania - Malarstwo hiszpańskie Malarstwo hiszpańskie
Europa uważana jest za kolebkę sztuki i kultury, a półwysep Iberyjski, na ...
Hiszpania - Symbole Hiszpanii Symbole Hiszpanii
Hiszpania to kraj ognistych temperamentów, pięknych mężczyzn, muzyki ...
Hiszpania - Tory Formuły 1 w Hiszpanii Tory Formuły 1 w Hiszpanii
Wyścigi Formuły 1 w Hiszpanii organizowane są od około stu lat. Do ...
Hiszpania - Co warto zobaczyć w Hiszpanii Co warto zobaczyć w Hiszpanii
Hiszpania to kraj od stuleci związany z katolicyzmem, dlatego wiele istniejących tu ...
Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie to archipelag w granicach administracyjnych Hiszpanii, na który ...
Hiszpania - Kopalnie złota w Las Medulas Kopalnie złota w Las Medulas
Las Medulas jest niewielką wioską w Hiszpanii w regionie Kastylia i Leon, która ...
Hiszpania - Real Madryt Real Madryt
Real Madryt to jeden z dwóch konkurencyjnych klubów piłkarskich w Hiszpanii. ...
Hiszpania - FC Barcelona FC Barcelona
FC Barcelona albo inaczej popularna Barca to hiszpański klub piłkarski ...
Hiszpania - La Tomatina La Tomatina
La Tomatina to typowa hiszpańska bitwa na pomidory. Początek tej tradycji sięga ...
Hiszpania - Boże Narodzenie w Hiszpanii Boże Narodzenie w Hiszpanii
Hiszpania to kraj katolicki a religia odgrywa w życiu jej mieszkańców ...
Hiszpania - Turystyka w Hiszpanii Turystyka w Hiszpanii
Hiszpania to kraj  składający się aż z 17 regionów, a każdy ...
Hiszpania - Kultura Hiszpanii Kultura Hiszpanii
Hiszpania to kraj stary, z wielowiekowymi tradycjami a jednocześnie mieszanina ...
Hiszpania - Corrida Corrida
Kto dziś nie słyszał lub chociażby ukradkiem oka nie widział ...
Hiszpania - Hiszpania mapa Hiszpania mapa
Hiszpania - Ukształtowanie terenu Hiszpanii Ukształtowanie terenu Hiszpanii
Krajobrazy Hiszpanii są bardzo zróżnicowane, od terenów ...
Hiszpania - Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Pierwsze ślady człowieka na Półwyspie Iberyjskim datowane są na IX ...
Hiszpania - Gospodarka Hiszpanii Gospodarka Hiszpanii
Od 1986r. Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej obowiązująca waluta: Euro ...
Hiszpania - Demografia Hiszpanii Demografia Hiszpanii
Wielkość zaludnienia jest niewielka w porównaniu do innych krajów ...

Wojna domowa i reżim Franco - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies